Oprav, nevyhazuj, jak být eko, zero waste. Učíme se od nuly.
Přestože pojmy jako ekologie a zero waste naše babičky neznali, životní styl té doby byl velmi ekologický a velmi zero waste. Potravinami se neplýtvalo, domácí spotřebiče neskončily v popelnici. Dnes, když se nám rozbije telefon nebo jakýkoliv domácí spotřebič, bez přemýšlení kupujeme nové vybavení. Vše je dostupné na dosah ruky a relativně levně. Pomalu, díky zvyšujícímu se ekologickému povědomí a menšímu a nulovému odpadu, se pomalu vzdalujeme od nejkonzumnějšího životního stylu. Pojďme se podívat, jaké eko principy se můžeme naučit od našich babiček.
Opravit, ne vyhodit
Když se něco porouchá, naším přirozeným instinktem je to vyhodit a koupit si nové. Často jednáme ze zvyku, aniž bychom si uvědomili, že každý kus oblečení, pár bot nebo plastová hračka vyžaduje stovky litrů vody k výrobě. K přepravě těchto věcí a jejich doručení do obchodu se používá palivo a doprava je jedním z odvětví, které je nejvíce zodpovědné za emise CO2 a skleníkových plynů. Chvilka zábavy s plastovým autem, které po vyhození zůstane tisíce let na skládkách. Vezměme si proto příklad od našich prarodičů, pro které bylo naprosto nemyslitelné vyhodit oblečení kvůli díře. Taková věc byla jednoduše opravena nebo použita pro jiný účel. Prarodiče často projevovali chytrost a kreativitu a oblečení si často šili sami, třeba předěláním toho, co už měli ve skříni. Stejný princip platil pro domácí spotřebiče, které byly opraveny a nevyhodily se. Zkusme tedy najít trochu kreativity a dírky na oblečení nebo utržené ramínko opravit sami. Boty se dají opravit u ševce, a když nejsme schopni vysavač opravit sami, hledejme službu, kde nám domácí spotřebič opraví.
Cestujte lokálně
Naši prarodiče místo letadlem cestovali vlakem, na kole, pěšky. Letecká doprava je v současnosti lídrem v dopravě, pokud jde o zanechání uhlíkové stopy, má na svědomí asi 5 % globálního oteplování. Na víkend nebo piknik, můžeme cestovat vlakem, na kole, pěšky. Náš kraj nabízí mnoho atrakcí: hory, jezera, lezecké stěny, cyklostezky, agroturistiku s animacemi pro děti, nebo luxusněji - SPA hotely.
Nevyhazujte potraviny
V zásadě jde především o to, neplýtvat jídlem, nenakupovat příliš mnoho toho, co nejsme schopni později sníst. Tento problém se často vyskytuje, když jsou jablka mírně scvrklá nebo banány mají hnědé skvrny. Pro naše prarodiče by to bylo nemyslitelné. Z takového ovoce můžete upéct lahodný koláč, uvařit kompot nebo udělat zdravý a výživný koktejl. Existuje mnoho receptů na nevyužité zbytky jídla.
Domácí jídlo je nejzdravější
Místo kupování rychlého občerstvení a kávy v plastovém kelímku je domácí jídlo a nápoj mnohem zdravější, ekologičtější a ekonomičtější. Připravit si jídlo, nápoj a kávu doma zvládne každý, zvláště pokud máte plnou lednici. Vyhnete se plýtvání potravinami, vyhazování jednorázových plastových obalů, připravené jídlo bude zdravější, chutnější a plné vitamínů. Jídlo lze zabalit do opakovaně použitelné krabičky, voskovaného ubrousku, svou oblíbenou kávu můžete nalít do termohrnku nebo termosky.
Nejlepší je domácí, oprav, nevyhazuj, neplýtvej jídlem, pár pravidel, učíme se od nuly.