Ekologické, co to znamená?
Když mluvíme o ekologických pracích prostředcích, často si spojujeme velmi radikální opatření, jako je praní s užitím ořechů nebo jiné domácí způsoby na udržování čistoty oblečení. Není to však jediná možnost. Naštěstí existuje zlatá střední cesta mezi silnými pracími prostředky a ekologickými řešeními, která si sami vytvoříte. Jsou to například výrobky firmy Klar. Jejich složení je ekologické, bez škodlivých chemikálií. Jsou biologicky odbouratelné. Účinně spojují účinnost a šetrnost k pokožce. Navíc díky speciální receptuře fungují i při nízkých teplotách – jsou účinné i při praní na 30 stupňů.
Co dělají výrobci pro životní prostředí?
Vědí, jak důležité je pečovat o planetu, a proto při výrobě produktů dbají na to, aby jejich obaly byly recyklovatelné.
Malé krůčky k ekologii jsou zdánlivě triviální a nedůležité, ale závisí na nich budoucnost naší planety. Proto se vyplatí používat osvědčené postupy i při tak jednoduché činnosti, jako je praní. Výběrem našich produktů jste eko.
Jak prát ekologicky a levně, jaké prací prášky vybrat
Pokud se snažíte být šetrnější k životnímu prostředí, je změna vašich pracích návyků jedním z nejjednodušších způsobů, jak pozitivně ovlivnit planetu. Existují způsoby praní oděvů, které mohou ušetřit peníze a chránit životní prostředí zároveň.
1. Do pračky vkládejte pouze špinavé oblečení. Často se stává, že v pračce skončí čisté oblečení, bez skvrn. Po jednom nošení byste měli prát spodní prádlo, ponožky, v létě propocené halenky. Oblečení jako je sukně, kalhoty nebo svetr, bychom měli prát, když to opravdu potřebují.
2. Praní prádla při nízké teplotě. Při vyšších teplotách by se mělo prát pouze ložní prádlo nebo ručníky. Na ohřev vody se spotřebuje až 75 procent energii potřebnou k praní. Díky nízké teplotě se oblečení tak rychle nezničí a déle si zachová barvu.
3. Vyberte si ekologické krátké programy, neperte jen pár věcí. Díky nízké teplotě oblečení vydrží déle. Spouštějte krátké programy nebo ty, které šetří vodu a elektřinu. Pračku používejte pouze tehdy, když je plná. Praní pár věcí je plýtvání.
4. Zkontrolujte informace uvedené na štítcích oblečení. Jejich přečtením a dodržováním doporučení výrobce si oblečení užijete déle. Vzdejte se oblečení které doporučuje výrobce prát pouze ručně pokud víte že nemáte čas a ochotu.
5. Silné prací prostředky odložte. Většina pracích prášků obsahuje složky škodlivé pro zdraví a životní prostředí. Chlorová bělidla, umělé vůně, nonylfenol. Mohou způsobit vyrážky, podráždění a alergie. Naštěstí je v obchodech stále více ekologických pracích prostředků, vč. pracích ořechů nebo pracích koulí. Nepřehánějte dávkování žádného pracího prostředku, nezlepší to kvalitu praní a může dokonce zanechat šmouhy nebo lepkavé zbytky.
6. Prací ořechy jsou po staletí nejoblíbenější metodou praní v Indii a Nepálu. Jsou skvělou alternativou pro lidi s citlivou pokožkou.
Mýdlové ořechy obsahují přírodní látku saponin která ve styku s vodou vytváří přírodní mýdlový roztok. Používání mýdlových ořechů na praní zmírňuje příznaky atopické dermatitidy a lupénky.