Jak snížit množství plastu v domácnosti

Snížení množství plastů v domácnosti
 
Naše aktivity a způsob života vedou v posledních několika desetiletích k tomu, že plastový odpad se stal civilizačním problémem v obrovském, celosvětovém měřítku. Mikro plasty jsou přítomny ve vodě, zvířatech a dokonce i v arktickém ledu. Podle OSN se vyhodí do přírody desítky tisíc tun PET lahví za rok a rozklad jedné plastové lahve může trvat neuvěřitelných 500 let.
 
Nepoužívejte jednorázové plastové tašky, na nákupy si vezměte vlastní tašku, sáčky na sypké produkty, zeleninu a ovoce,
vybírejte skleněné boxy na skladování potravin.
 
Na cestu do města, do práce si s sebou vezměte termosku nebo termo hrnek s oblíbenou kávou, nápojem.
 
Nekupujte vody v plastových lahvích – ve většině měst je voda z kohoutku vhodná k přímému pití. Pokud však máte pochybnosti, můžete investovat do džbánu nebo láhve s vyměnitelným filtrem.
 
Vzdejte se plastových brček na pití a jednorázových plastových příborů, kelímků, talířů nebo používejte papírové či opakovaně použitelné.
 
Vzdejte se používání houbiček na mytí nádobí - obsahují plastová vlákna, která se dostávají do prostředí, místo nich poslouží bavlna, flanel nebo houbičky vyrobené z celulózy, sisalových vláken a recyklovaných PET lahví.
 
Místo plastových kartáčků si můžete vybrat bambusové kartáčky a místo plastových vatových tyčinek - papírové,
nekupujte zeleninu a ovoce balené v plastových sáčcích nebo táccích.
 
Na balení potravin používejte místo přilnavé fólie voskované ubrousky.
 
Místo kosmetiky v plastových lahvičkách lze použít šampon, mýdlo nebo mléko, balené v biologicky rozložitelném kartonu.
 
Vzdejte se náušnic, náramků a náhrdelníků z plastu, ty z drahých kovů jsou sice dražší, ale také odolnější, nadčasové a budou nám sloužit mnohem déle.
 
Vzdejte se drogistických čistících prostředků – vyhnete se tak produkci plastového odpadů, na čištění povrchů v domácnosti stačí trocha vody, sody a octa.
Omezte nákup plastových hraček nebo zvolte ty, které jsou vyrobeny z přírodních materiálů.
 
Je to jen několik způsobů jak omezit používání plastů v každodenním životě, nápadů je mnohem více. Nepropadejte panice v situaci, kdy se nelze vyhnout nákupu plastové věci – pro dítě je určitě lepší mít ve škole opakovaně použitelnou plastovou láhev než například skleněnou. Postarejme se však o to, aby se plasty nakupovali promyšleně, rozumně. Pokud už doma věci vyrobené z plastu máme, starejme se o ně tak, aby nám sloužily co nejdéle, místo aby skončily na skládce. Třídit odpad a omezit nákup a používání plastových výrobků může a umí každý. Zkuste být ohleduplný, myslete na budoucnost svých dětí a vnoučat.